יום ראשון, 23 ביוני 2013

מתחיל סמסטר חדש.
ממשיכים בכתיבת הבלוג.

אקטואליה

 ב-15.06.13 התפרסמה ב"כלכליסט" כתבה בשם : " מעסיקים, נא להתנהג בהתאם: דור ה -Yi מסתער על שוק העבודה".
הכתבה מספרת על דור של ילדי שנות ה-90, שגדלו עם האייפון והאייפד וכיום הם נכנסים לשוק העבודה.
בכתבה מאופיין  דור ה-Yi כבררנים, שחצנים עם מוסר עבודה נמוך, רוצים להיות מחוברים חברתית ומחפשים עבודה מהנה.
בחודש הקרוב מיליוני סטודנטים באוניברסיטאות ותלמידי תיכון בארצות הברית יסיימו את לימודיהם. אותם מיליונים הם חלק מדור המילניום. אלה הם הצעירים שנולדו החל משנת ה-90 ונכנסים כעת לשוק העבודה האמריקאי. דור ה-iY מכיוון שהם גדלו בהשפעת המילים המתחילות ב-i: אייפון, אייטונס, אייפד ועוד.
לפי הכתבה, הדור הזה מונה כבר 80 מליון איש, והנוכחות שלהם בשוק העבודה מעוררת עניין, בעיקר שהם שונים.
בכתבה מוזכר שמו של הסופר טים אלמור, אלמור כתב מאמר על אותם הצעירים, בו הוא טוען, ש"במידה ונבין אותם נוכל לנצל עד תום את הכישרונות שלהם".
הוא מנסה לפצח את הדור החדש הזה ומאפיין אותו כך:
1. הם נראים בררנים- מחפשים משמעות בעבודתם.
2. מוסר העבודה שלהם נראה נמוך- אבל הם רוצים להיות מחוברים חברתית.
3. הם נתפסים כשחצנים.
4. הם רוצים לעשות הכל לבדם ורוצים שהעבודה תהייה מהנה.
5. הם נתפסים כלא ממושמעים, כי רוצים להמציא בעצמם את התפקיד.
6. הם נראים שונים, אבל למעשה מעוניינים להיות חלק מהתמונה הכוללת.
הכתבה עוררה בי  עניין רב, וכמובן, הובילה לתובנות.
לפני מספר ימים השתתפה ד"ר גילה קורץ, רכזת מגמת התקשוב במרכז ללימודיים אקדמיים אור יהודה, בכנס תקשוב, שהתקיים באוסלו( נורווגיה). באחד מפרסומיה (גילה דאגה לעדכן אותנו בפייסבוק בנעשה בכנס) כתבה כך: " אני מקשיבה להרצאה באוניברסיטת אוסלו של אנה קירא המגדירה עצמה כאנתרופולוגית ופסיכולוגית עיצובית. לדבריה, יצירת למידה משמעותית מחייבת אותנו להבין את האנשים אותם אנחנו משרתים ולא רק להבין את עצמנו".
כאן אני רואה קשר בין האמירה ששלחה לנו ד"ר גילה קורץ לבין הטענה של הסופר טים אלמור על הדור החדש בכתבה בכלכליסט :" שבמידה ונבין אותם נוכל לנצל עד תום את הכישרונות שלהם".
מילת המפתח היא " הבנה" . הבנת התלמידים, הבנת הסטודנטים ואחר-כך הבנת העובדים במקומות העבודה בשוק החופשי, שפותח את שעריו לדור החדש והשונה. נשאלת השאלה האם הבנה היא מושג חדש? האם רק הדור החדש זקוק להבנה? בתגובה לפרסום של גילה כתבתי, כי "אני סבורה  שיצירת למידה משמעותית שמחייבת אותנו להבין את האנשים, שאנו משרתים ,זה לא דבר חדש, וזו גדולה של אנשים שיודעים להבין ולהתחשב." אני בטוחה, כי להבין זו תכונה מולדת, ולא רק הדור החדש והשונה זקוק לה, ההבדל בין הדור החדש לדורות הישנים בכך, שהם לא מפחדים ולא חוששים, אלא צועדים קדימה עם ראש מורם. באחת ההרצאות בסמסטר הראשון ללימודים סיפרה ד"ר גילה עצמון, וגם בסמסטר הנוכחי חזרה  על זה ד"ר אתי כוכבי, כי הדור החדש לא מחפש קביעות ולא מפחד משינויים, וזה יפה בעיניי!דור שלם של אנשים צעירים ,שלא נרתע לחפש ולשנות, להחליף ולהמיר. ואם לא מצא הבנה במקום אחד  לא יהסס לקום ולהמשיך בחיפושיו עד להגעתו לנחלה המובטחת...או,בעצם, לא מובטחת...?!
מקורות:

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3605066,00.html

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה